WHAT I LEARNED DURING 20 YEARS OF MY EXISTENCE


Spomínam si ako by to bolo včera. Prechádzala som sa ako prváčka na základnej škole a pozerala som na deviatakov, obdivovala som ich dospelosť a túžila byť veľká a sebestačná ako oni. Netrvalo dlho, a ja som si ako prvorodené dieťa začala tvrdo presadzovať svoje vlastné názory a objavovať vlastné cesty, vďaka čomu si dovolím povedať že som dospela pomerne rýchlo. Aj tak ma však prekvapilo, keď sa 12.8.2018 zmenil dátum na mojom mobile. Znamenalo to, že som práve dosiahla novú etapu života - 20 rokov. Deň pred som bola značne deprimovaná, mala som pocit že som absolútne nič nedokázala a svoje teenage roky si dostatočne neužila. Mám 20 a nemám vlastný byt, stále žijem v meste ktoré absolútne nemusím, nenaučila šetriť peniaze a rozhadzujem kde sa dá, na všetko čo sa dá. A aby toho nebolo málo, stále som neschudla (vravievala som si to od 14-tich rokov). Je tento chaos ktorý pociťujem tá vynikajúca dospelosť po ktorej som vždy ako dieťa túžila? Pýtala som sa sama seba.


Hneď v narodeninové ráno som však pocítila značnú eufóriu a nadšenie, aj napriek tomu že som s mojim aktuálnym vekom stále nebola stotožnená. Po prvých gratuláciách som stihla upozorniť moje okolie, no ďalší rok už budem mať opäť 18. A to aj ďalší, a ďalší,.. Presne po týždni mi to je viac-menej jedno, a úprimne, som rada že som si tie roky a všetky veci ktoré sa počas nich udiali, pretože som sa naučila nesmierne veľa múdrych vecí (napríklad sa počas záchvatového prejedania prejedať iba šalátom, má to účinok ako čokoláda) s ktorými by som sa s vami, mladšími či staršími chcela podeliť.

BUĎTE SEBECKÍ A POZNAJTE SVOJU HODNOTU

Áno, čítate dobre. Prvým bodom zdôrazňujem sebeckosť. Nie však takú že sa uzavriete do bubliny a budete mať všetkých niekde hlboko, to tiež nie je vhodným riešením. Sebectvom myslím to, že ak sa jednoducho necítite na počúvanie negatívnych rečí vašej dobrej kamarátky, tak jej to slušne vysvetlite, že to počúvať nechcete a ak to nezaberie - jednoducho ju odignorujte. Nie ste odpadkovým košom na problémy iných. Poznanie vlastnej hodnoty je taktiež nesmierne dôležitá vec. Začiatkom tohto roka som ukončila vzťah v ktorom som bola počas dvoch rokov ustavične podvádzaná, pri čom som tomu človeku dávala všetko. Čas, peniaze, lásku. Stratila som samu seba. Keď som sa konečne odhodlala rozísť sa, cítila som sa ako fénix, nabrala kopu energie a pozitivity. Človek nikdy nezistí v akom toxickom prostredí žije, pokiaľ sa nenadýchte čistého vzduchu. Rovnako ako vo vzťahoch to platí aj pri práci, kamarátstvach či rodine. Ak vás niečo deprimuje, prečo sa tým zaťažovať a ničiť si život? Žijete len raz. Pridávam jeden z mojich obľúbených citátov..
Know your worth. Then add tax.
To platí aj pri už spomínanom zamestnaní, najmä keď pracujete sami na seba. Včera som čítala článok fotografky a blogerky Katky Sedlákovej, kde vysvetľuje prečo nefotí zadarmo. Nie raz, nie dvakrát som pri fotení (tiež fotím, prekvapivé zistenie) šla maximálne pod cenu, a dopadlo to ako? No, jednoducho - ženská ktorej som svadbu nafotila za smiešnych 150 eur, chcela fotografie HNEĎ, robila rôzne scény, osierala ma pred kým mohla zatiaľ čo ľudia ktorí si zaplatili normálnu sumu nemali žiaden problém. A viete čo ešte je sranda? Napísalo mi po XY rokoch niekoľko mojich ex-kamošiek s tým že - "Moni, ty fotíš? Potrebovala by som fotky na toto a toto.", ja som im odpísala že si na nich veľmi rada nájdem čas, no keď sa spomenulo že za tie fotografie chcem aj nejaké peniaze, buď prestali odpisovať, alebo si ma rovno zablokovali. Sorry, ale slovo "ďakujem" mi nájom nezaplatí.

STARAJTE SA O SEBA A VZDELÁVAJTE SA

Pod pojmom starať sa o seba mám na mysli veci ako zdravo sa stravovať, dopriať si pravidelný bohyb, čas v prírode a samozrejme dostatok spánku a oddychu. Ja som tieto veci dlho zanedbávala a začala som pociťovať že na to doplácam, tak sa to teraz snažím napraviť - pokiaľ nie je veľmi neskoro. Samozrejme, nesmiem zabudnúť ani na sebarozvoj a vzdelávanie sa - nie, nie to v škole. Všetko čo som sa počas rokov štúdia naučila mi je úprimne na takú veľkú .... :) Nikde v reálnom živote som nepoužila rovnice, nepýtali sa ma na Štúrové diela a to že som mala dobré známky mi nepomohlo v ničom. V škole ma naučili všetky nepodstatné bludy, no nenaučili ma ako podnikať, čo sú dane či napríklad ako si efektívne zarobiť. Zo školy som vyšla vystresovaná a zdeptaná z toho čo v budúcnosti vlastne budem robiť bez akejkoľvek vízie. Dala som si dva mesiace voľna, prehodnotila si čo ma baví a čo nie, a potom som sa rozhodla akým smerom sa vybrať. Vzdelávaním sa teda myslím to, aby ste vyskúšali kurzy v oblasti ktorá vas baví, nasávali stále nové a nové info, venovali sa svojim koníčkom a zlepšovali sa v nich (raz vás môžu živiť) a čítali knihy o sebarozvoji. Tie mi veľmi pomohli dať sa doporiadku, nadobudnúť školským systémom zničenú kreativitu a skvelé nápady, sebavedomie a vieru v skvelú budúcnosť.

STARAJTE SA O PLANÉTU NA KTOREJ ŽIJETE

Keď som sa pozerala na trendy počas posledných rokov, stratila sa vo mne viera že raz príde nejaký normálny, ktorý tejto planete nejakým spôsobom pomôže. Preto už niekoľko rokov nepoužívam plastové tašky, nejem mäso a snažím sa chodiť prevažne pešo, nosím vlastnú fľašu,.. je to na dlhšie, možno o eko-tipoch niekedy napíšem článok. V poslednej dobe si však všímam, že čím ďalej tým viac ľudí takýto ekologický životný štýl praktizuje a to ma veľmi teší. Veď viete, ako sa vraví.. nie je žiadna planéta B. Preto sa o túto príkladne starajme, buďme úctiví voči všetkým živým tvorom a nerobme im to, čo nechceme aby sa dialo nám.

NEMÍŇAJTE NA SPROSTOSTI, KTORÉ NEPOTREBUJETE

Na Notine som jednorazovo počas nakupovacieho záchvatu minula na kozmetiku viac ako 300 eur. Pri každej návšteve DM-ky som minula minimálne 40 eur. Výsledok? Výčitky. Kopa kozmetiky ktorú som v živote nepoužila a asi by som ju ani nestihla spotrebovať, preto som 98% takto zakúpených produktov porozdávala. V LIDLi som nakúpila sladkosti za aspoň 20 eur, ktoré som počas nasledujúcich hodín spásla. Výsledok? Výčitky. Pribrala som, bolo mi zle, a minula som kopec peňazí, ako pri predošlom príklade. Ak však svoje peniaze miniem na knihy, kvalitné veci (kvalita nad kvantitu!!!!!) a cestovanie, nemám absolútne žiadne výčitky, cítim sa dobre a zvyčajne som maximálne šťastná s kopou nových zážitkov. Lepšie ako milión ton kozmetického odpadu a nezdravého rafinovaného cukru.

VŠETKY VAŠE SLOVÁ A MYŠLIENKY MAJÚ OHROMNÚ SILU

Áno, Tajomstvo som si pozrela no nevravím to kvôli tomu. Otvorila som oči a všímam si ako moje dni plynú keď sa vyjadrujem pozitívne, a keď negatívne. Je tam nesmierny rozdiel. Už nejaký čas, keď počúvam ako ľudia hovoria "strašne pekné, hrozne super" a podobne, preskúmam si ich o čosi podrobnejšie. Zvyčajne sa potom sťažujú že nemajú peniaze, nedarí sa im nájsť si normálny vzťah či prácu a pod. Jednoducho sa jedná o negatívne slová ktoré na kvalite vášho života nič nepridajú, tak sa ich odnaučte a hneď vám bude lepšie :) Rovnako, negatívne myšlienky podporujú správy, ktoré sú iba za účelom vyvolať v ľudoch strach, pochybnosti a negatívne emócie. Minule som si tak sadla za TV a pozerala som. Okrem toho že som cítila ako mi klesá IQ, čo v tej televízii vlastne bolo? Autonehody, prepadnutia, vraždy, znásilnenia, a to isté dookola. Absolútne sa nečudujem že na dnešnom svete je toľko psychicky chorých a pošahaných ľudí, keď drvivá väčšina z nich sústredí svoju pozornosť na niečo takéto. Preto proste NESLEDUJTE/NEPOČÚVAJTE/NEČÍTAJTE správy, nepodporujte tvorbu mediálneho hovna a zároveň aj svoj úpadok :) Odkedy sa týmto veciam vyhýbam, som oveľa šťastnejšia a nezaspávam/neprebúdzam sa so strachom.

NAJLEPŠIE ROZHOVORY SÚ TIE, S NOČNOU OBLOHOU

V tomto nadpise som použila svoj citát, na ktorý som patrične hrdá, hehe. Najlepšou formou relaxu je pre mňa si počas večera sadnúť vonku na zem a hodiny sa pozerať na hviezdy. Vtedy nemyslím na nič iné, len na to aká je ta obloha krásna a aké sú vlastne všetky moje problémy malé a nepodstatné. Premýšľam taktiež nad tým, ako si predstavujem svoju budúcnosť, pri padaní hviezdy si občas niečo zaželám, no v poslednej dobe som v štádiu keď som prehodnotila svoje priority a už mám pocit že mám všetko. Želám si jedine to, aby ľudia ktorých mám rada boli skutočne šťastní. A posledná skvelá rada ktorú vám dám do života - počúvajte hudbu. VŽDY a VŠADE. Je to taktiež úžasný druh relaxu, ktorý využijete aj počas cestovania. A ak vám to situácia dovolí, rovno si aj zatancujte alebo zaspievajte.


Dúfam že sa vám páčil aj takýto osobnejší typ článku a tešíte sa na ten ktorý vám možno napíšem o ďalších 20 rokov (už ako 18. ročná). Priznám sa, osobnejšie články mi na mojom blogu pomerne dosť chýbajú a aj keď milujem písať o kozmetike, jednoznačne chcem začleniť viac takýchto. A na záver mám otázku - aká bola najlepšia rada, ktorú dal niekto do života vám?

12 komentárov:

 1. Páčil sa. Díky, dobrat se k takovýmto zjištěním ve dvaceti letech, ušetřila bych si spoustu ztraceného času. Jinak bych klidně výraz sobectví nahradila pojmem sebeúcta, zdravé sebevědomí. Člověk, který se nenechá ubíjet ostatními, není sobec, je to prostě člověk, který si váží sám sebe. A najlepšia rada? Mě se hodně líbí výrok Ivana Hlinky před finálovým zápasem na olympiádě v Naganu - hlavně se z toho neposrat.:-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za tento krásny komentár <3 V mojom okolí veľa ľudí hneď po tom čo som nadobudla tzv. sebaúctu začalo hovoriť že som sa zmenila, že som iná, sebecká.. preto som tak výstižne napísala sebeckosť :D Skvelý výrok, musím len súhlasiť :)

   Odstrániť
 2. Thanks a lot :D

  super interesting post my friend!!! I really love this kind of personal posts!

  NEW OUTFIT POST | WE ARE BOLD. SOLID BOLD. :D
  InstagramFacebook Official PageMiguel Gouveia / Blog Pieces Of Me :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. V prvom rade, naozaj máš nafotené nádherné a kvalitné fotky, krása ♥ tento článok si napísala meega meega pravdivo a vo všetkom s tebou súhlasím. Je veľa citátov a vecí, ktorými sa riadim ja, ale to by sme tu boli donekonečna. :D Tiež milujem pozerať sa večer na hviezdy, niekedy si aj poplačem. A to cestovanie, máš úplnu pravdu, že je to tá najlepšia forma investície. :)

  ORLLING

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Very interesting post.

  www.paginasempreto.blogspot.com.br

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ďakujem ti za tento článok, hlavne za časť VŠETKY VAŠE SLOVÁ A MYŠLIENKY MAJÚ OHROMNÚ SILU. Prechádzam si teraz ťažším obdobím, kedy mi moje vlastné šťastie kazí moja myseľ, neviem sa vyhnúť negatívnym myšlienkam a to mi dobre nerobí, čaká ma veľa práce.
  PS: prenádherné fotografie, p r e n á d h e r n é !
  http://feelikeunicorn.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja ďakujem za takýto milý komentár <3 Chápem ťa, všetci občas máme horšie obdobia, ale dá sa na tom popracovať a všetko bude fajn :)

   Odstrániť

I am really thankful for every comment! ♥
Have a nice day.